infografika

Infografika czyli co?

W portalach społecznościowych można spotkać obrazki, które w sposób graficzny przedstawiają różne zagadnienie. Zamieszczane są na nich wykresy, rysunki oraz bardzo mało tekstu pisanego. W sposób czytelny, hasłowy i ładny podsumowują kluczowe informacje. Infografika, bo taką nosi nazwę, wkroczyła do świata komunikacji internetowej i nie tylko, około dekady temu i od tego czasu jest bardzo chętnie wykorzystywana. Internet to jednak nie jedyne miejsce, gdzie gości infografika. Często nawet taśma pakowa z własnym nadrukiem zawiera takie minimalistyczne grafiki.

Jak działa taka grafika

Tego typu projekty graficzne mają za zadanie w pierwszej kolejności przyciągnąć uwagę czytelnika. Ich najważniejszym zadaniem jest jednak przedstawienie danego materiału w sposób łatwy do zapamiętania i zrozumiały. Dlatego też wykorzystuje się kolorowe obrazki oraz wykresy. Im bardziej niesztampowy projekt graficzny, tym łatwiej zapada w pamięć. Za jego pomocą można przedstawić w bardzo prosty sposób, nawet zawiłe dane, trudne informacje, podsumować i zestawić jakieś rozwiązania. W zależności od potrzeb stosuje się różne jego typy, np. porównawcze, statystyczne, pokazujące proces, a nawet oś czasu. Należy zadbać także o jakość wykorzystywanych grafik. Bowiem najczęściej materiały reklamowe trafiają do druku. Słaba jakość spowoduje, że druk cyfrowy Białystok uwidoczni wszystkie niedociągnięcia, a tak przygotowana taśma pakowa z nadrukiem firmowym będzie odstraszała.

Pomysły na zastosowanie

Trudno sobie wyobrazić prezentację czy katalog reklamowy firmy bez zastosowania wizualnych podsumowań. Używa się ich zatem do budowania marki, ponieważ łatwo zapadają w pamięć i szybko kojarzą się z konkretną organizacją, czy branżą. Jeśli tego typu materiały tworzone są na potrzeby marketingu, także powinny kolorystyką i stylem kojarzyć się z konkretnym przedsiębiorstwem. Przykładem takich materiałów będzie projekt ulotki Białystok. Infografiki sprawdzają się podczas przygotowywania ofert dla klientów. W sposób czytelny można na nich przedstawić kolejne działania, terminy, zobowiązania. Świetnie sprawdzają się także w szkołach i na uczelniach. Młodzież szczególnie dobrze przyswaja wiedzę, która działa na ich wyobraźnię. Zabawna grafika potrafi przyciągnąć uwagę nawet mało zainteresowanego ucznia. Bardzo często spotyka się je na stronach internetowych urzędów. Dzięki prostocie pozwalają wytłumaczyć petentom, co należy zrobić krok po kroku, aby załatwić daną sprawę, np. w ratuszu.